Yukarı

ALES Puan Hesaplama

Test Alanı Doğru Yanlış Net
Sayısal-1
Sayısal-2
Sözel-1
Sözel-2

Toplam Net:
SÖZ Puan:
EA Puan:
SAY Puan:

ALES Puan Hesaplama Robotu

ALES yeni sistem Puan Hesaplama motoru ile ÖSYM tarafından ALES ‘te yapılan değişikliklere uygun en güncel ALES puan hesaplamasını yapabilirsiniz. ALES yeni sistemde Sözel ve Sayısal olmak üzere yalnızca iki bölüm bulunmaktadır. Her bölümde 50 soru vardır ve ALES puan hesaplama işlemleri bu 100 sorudaki doğru-yanlış sayısına göre yapılmaktadır.

Yeni Sistem ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES puanınızı hesaplayabilmeniz için ALES Sözel ve ALES sayısal bölümlerdeki doğru-yanlış sayılarının net bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Yukarıda Sayısal-1 ve Sözel-1 için ayrılan alanlara doğru ve yanlış sayılarınızı yazdıktan sonra ‘Hesapla’ butonuna basarak tahmini ALES Puanınızı öğrenebilirsiniz. ALES Sınavından alınabilecek en yüksek tam puan 100 ‘dür. ALES Puan Hesaplama sistemi; sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan katsayılarına göre ALES puanınızı sınıflandırarak sonucunuzu gösterecektir.

ALES Puan Hesaplama Motorlarındaki Hatalar Neden Kaynaklanır?

ALES Puan Hesaplama robotları Sayısal ve Sözel bölümler için belirtilen sabit soru katsayılarından yola çıkarak işlem yapar. Fakat her sınavda öngörülemez olan standart sapma payı, ALES puanlarını değiştirmektedir. Bir soruya doğru yanıt veren aday sayısı ve en yüksek puan alan adayın doğru-yanlış sayıları standart sapmayı etkilemektedir. En yüksek puan alan adayın net sayısı sınavdan önce bilinemeyeceği için ALES Puan Hesaplama motorundan alacağınız sonucu değerlendirirken standart sapma payını da dikkate almanız önerilmektedir.