Nettekurs Güncel ALES Puan Hesaplama Sistemi

Çıkmış ALES Soruları ve ALES Sınavları incelenerek oluşturulan Nettekurs Yeni Sistem ALES Puan Hesaplama Robotu, ALES Sınav sonucunuza en yakın puanlamayı yapması için güncel ALES Puanı hesaplama yöntemleri kullanılarak çalışmaya programlanmış bir sistemdir. ALES Sözel, ALES Sayısal ve ALES Eşit Ağırlık puanınızı gerçek ALES Puanına en yakın haliyle sizlere sunar.

ALES Puan Hesaplama


Nettekurs ALES Puan Hesaplama Güncel ve En Doğru sonuçları vermesi için Yeni Sisteme uygun olarak çalışır. ALES Puan Hesaplama Sistemini, ÖSYM ALES Sınavı’na hazırlık sürecinde ALES Deneme Sınavları’ndan alacağınız yaklaşık puanı hesaplamak için ve ALES Sınav puanınızın hangi aralıkta olacağını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Böylece ALES Baraj Puanını geçecek miyim? ALES Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık Puanım Nasıl Hesaplanacak gibi? sorularınıza çözüm bulmuş olursunuz.

Test Alanı Doğru Yanlış Net
Sayısal-1
Sayısal-2
Sözel-1
Sözel-2

Toplam Net:
SÖZ Puan:
EA Puan:
SAY Puan:

ALES Puan Hesaplama ve Sorgulama Robotu


ALES Puan Hesaplama motoru, ÖSYM tarafından yapılan ALES Sınavı değişikliklerine uygun ve güncel olarak çalışır. Sistem üzerinden ALES Sorularına ait doğru ve yanlış soru sayısını girerek ALES Puan sorgulaması yapabilirsiniz. ÖSYM ALES Sınavı yeni sistemde Sözel ve Sayısal olmak üzere yalnızca iki bölüm bulunmaktadır. Sayısal bölümde Matematik, Geometri ve ALES Sayısal Mantık konularından oluşan 50 ALES Sorusu vardır. Sözel Alan Testi Türkçe ve ALES Sözel Mantık konularını içeren 50 sorudan oluşur. Güncel ALES puan hesaplama işlemleri bu 100 sorudaki doğru yanlış sayısına göre yapılmaktadır.

Yeni Sistem ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?


ALES Sınavı Sonucunuzu hesaplayabilmeniz için ALES Sözel ve ALES Sayısal bölümlerdeki doğru ve yanlış sayılarının net bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Yukarıda Sayısal-1 ve Sözel-1 için ayrılan alanlara doğru ve yanlış ALES Soru sayılarınızı yazdıktan sonra ‘Hesapla’ butonuna basarak ALES Puanınızı öğrenebilirsiniz. ALES Sınavından alınabilecek en yüksek tam puan 100 ‘dür. Nettekurs Online ALES Kursu’nun, Güncel ALES Puan Hesaplama sistemi; Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan katsayılarına göre ALES Puanınızı sınıflandırarak tahmini ALES Sonuç skorunuzu gösterecektir.

ALES Puan Hesaplama Motorlarındaki Hatalar Neden Kaynaklanır?


ALES Puan Hesaplama Sistemi, Önceki döneme ait ALES Sınavları’ndan hareketle, Sayısal ve Sözel bölümler için belirtilen sabit soru katsayılarından yola çıkarak ALES Puanı hesaplama işlemi yapar. Fakat ÖSYM ALES Sınavı’nda standart sapma vardır. Bu yüzden ALES gerçek ALES Sonucunuz, ALES Puan Sorgulama sistemindeki puanla farklılık gösterebilir. Bir soruya doğru yanıt veren aday sayısı ve en yüksek puan alan adayın doğru-yanlış sayıları standart sapmayı etkilemektedir. En yüksek puan alan adayın net sayısı ALES Sınavı’ndan önce bilinemeyeceği için ALES Puan Hesaplama motorundan alacağınız ALES Sonuçlarını değerlendirirken ÖSYM ALES Puanlama Sistemindeki standart sapma payını da dikkate almanız önerilmektedir.